Novinky

Osvětlení Force

Dny se v podzimním/zimním období začaly rapidně zkracovat, a kdo se nechce vzdát jízdy na kole po půl páté, měl by do své výbavy zahrnout kvalitní         osvětlení - Force.

PODLE ČEHO VYBÍRAT?

Při výběru osvětlení je dobré sledovat několik zásadních vlastností, a to:

  • svítivost
  • napájení a výdrž
  • mechanismus připevnění

1. Svítivost

Na trhu existuje široké spektrum světel s různou svítivostí, která je u konkrétního světla uvedena na obalu v lumenech (lm). Velmi orientačně lze říci, že blikačky mají svítivost do 100 lm a světla pro noční ježdění v terénu by měla mít alespoň 300 lm. Čím více lumenů, tím více světla.

2. Napájení a výdrž baterie

Přestože je stále možné koupit světla napájená klasickými alkalickými bateriemi, většina moderních světel má již jako zdroj dobíjecí Li-Ion baterie. Li-Ion baterie bývají buď instalovány napevno ve světle, nebo jsou kabelem spojeny se světlem a umísťují se na kolo. Výhodou Li-Ion baterie je především to, že svítí až do úplného vybití zcela konstantně, na rozdíl od alkalických baterií, které ke konci své životnosti snižují svůj výkon. Z toho důvodu jsou Li-Ion baterie vybaveny indikátorem stavu baterie, abyste je vždy včas dobili a nedobili sebe při jízdě naslepo.

Li-Ion baterie mají skvělý výkon při poměrně nízké hmotnosti a dlouhou dobu svícení. Doba svícení pak závisí na typu baterií, LED diod ve světle a použitém modu svícení. Používání módů prodlužuje výdrž akumulátoru. Logicky platí pravidlo, že čím silnější mód používáte, tím je kratší výdrž akumulátoru na jedno nabití. Délka výdrže baterie v závislosti na použitém modu svícení tak činí několik hodin

3. Mechanismus upevnění

Rozmyslete si, který upínací systém je pro vás nejvhodnější, ať se připevňování světla nestane nepříjemnou a zdlouhavou překážkou mezi vámi a noční vyjížďkou.

Světla na kolo mají různé typy upevnění jako pásek na suchý zip, pryžové poutko, vlastní upínací systém. Vždy se při výběru přesvědčte, že upínací mechanismus je kompatibilní s vaším kolem. Standardně jsou přední světla uzpůsobena uchycení na řidítka. Některé modely předních světel nabízejí možnost uchycení na helmu. Zadní světla se dají umístit na sedlovku, na rám kola, na batoh, kapsu bundy, na zadní stranu brašen. Blikačky a méně výkonná světla se většinou upevňují pomocí silikonového pásku. To zajišťuje jednoduché a rychlé upevnění v podstatě na jakémkoli kole.

Nakupovat

Doporučujeme